Paulina Sadowska

wystawa pt. Miś Uszatek - tylko dla dorosłych
w cyklu Wiosenne odświeżanie... - prezentacje młodych artystów
otwarcie: 6 marca o godzinie 18.00 w Galerii KONT, Zana 11,
wystawa czynna do 15 marca 2008 roku w dniach:
poniedziałek - piątek, w godzinach: 17.00 - 19.00
lub po telefonicznym umówieniu - 605616123Wiosenne odświeżanie ...
- prezentacje młodych artystów.


Jaki mógłby być ciąg dalszy powyższego tytułu? Co moglibyśmy wpisać w miejsce trzech zagadkowych kropek odnosząc tytuł, wyraźnie inspirowany nadchodzącą porą roku, do obszaru sztuki aktualnej? Myśląc o wiosennych porządkach można wstawić na przykład bielenie i zamiatanie, ale byłby to jedynie żart, gra słowna. W dodatku wiosenne malowanie zazwyczaj niewiele ma wspólnego ze sztuką. Można też owe trzy kropki potraktować w domyśle jako odniesienie do samej sztuki? To znowu zanadto radykalne, buńczuczne i prowokacyjne, a nie o rewolucję tu idzie. Raczej o redefiniowanie znaczeń, ponowne spojrzenie, zmianę odniesienia, czy też podważanie stereotypów, czyli o inne opakowanie. Wymienione zjawiska nie są ani nowe, ani świeże, jednakże dotyczą każdego kolejnego pokolenia zmagającego się z definiowaniem swojej tożsamości w odniesieniu do odgórnie narzuconych schematów. Bunt przeciwko zastanej kodyfikacji jest sytuacją naturalną, wpisaną a priori w proces samookreślenia. Rozpatrując te przejawy w kategoriach społecznych i politycznych, można łatwo śledzić powstawanie aktualnych trendów, odmian i aberracji artystycznych, ale istotniejsze i zdecydowanie ciekawsze jest obserwowanie podmiotowości działań oraz intymnego i prywatnego stosunku do sztuki. Nowy, wiosenny cykl wystawienniczy galerii KONT zakłada prezentację młodych artystów, którzy na różne sposoby odnoszą się do opisanych zjawisk z perspektywy własnych potrzeb i indywidualnych doświadczeń.

W ramach pierwszej wystawy cyklu zostanie zaprezentowany projekt Pauliny Sadowskiej pod tytułem Miś Uszatek - tylko dla dorosłych. Składają się na niego dwa cykle akwarel: Made in Poland i Americam dream oraz rzeźba misia, zajętego oglądaniem-wykonywaniem testów Rorschacha. Artystka o swojej pracy pisze tak: (...) to obdarcie z niewinności naszego wyidealizowanego obrazu ikony naszego dzieciństwa. Bohater bez skazy, tak jak dzieci, które wychowywały się śledząc jego przygody, dorósł (...). Test Hermanna Rorschacha (na podstawie, którego wnioskuje się o nieuświadomionych lub skrywanych cechach osobowości i zaburzeniach psychicznych) wymaga bezpośredniej współpracy badanego, a zatem psychogram dorosłego Uszatka będzie niczym tabula rasa - na zawsze pozostanie tajemnicą, co też faktycznie mogłoby się kłębić w jego głowie. Artystka kreuje hipotetyczne role i wciela w nie naszego bohatera, przerysowuje sytuacje i zastanawia się, jaki jest świat dorosłych i jaki wpływ ma na świat dzieci, których psychika kształtowana jest przez dorosłych.

Paulina Sadowiska jest studentką IV roku grafiki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Zajmuje się malarstwem, kolażem, rysunkiem i animacją.


Zbigniew Sobczuk, 17.02.2008


Cykl Wiosenne odświeżanie... - prezentacje młodych artystów
organizuje galeria KONT; kurator wystawy Zbigniew Sobczuk