Radosław Bułtowicz
Tomasz Sikorski

18-30 Maja 2005 roku
...

2 x instalacja

...o ulotności chwili, o zacieraniu się w pamięci krótkich,
czasem nie istotnych momentów i próbie utrwalenia
i zatrzymania w pamięci ludzkich wizerunków
w dzisiejszym rozpędzonym świecie;
to ukłon w stronę tego co minione...


Radosław Bułtowicz
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ze specjalizacją fotograficzną. Dyplom w Pracowni Fotografii Intermedialnej obronił w 2004 roku. Mieszka i pracuje w Lublinie. W swych działaniach zajmuje się aranżacją przestrzeni zastanej. Chce zbliżyć się do własnego wyobrażenia i uporządkować przestrzeń. Bułtowicz podejmuje próbę przekroczenia granicy pomiędzy obrazem statycznym, a obrazem ruchomym poprzez instalacje obrotowe, diaporamy i wizualizacje. Zajmuje się także fotografią dokumentalną, szczególnie teatralną (od lat współpracuje z lubelskim festiwalem "Konfrontacje Teatralne", oraz ze słupskim ośrodkiem teatralnym "Rondo").
Wystawy zbiorowe i indywidualne:
2001 - "Mój teatr", MDK 2, Lublin;
2002 - "to kurka my", ASP, Poznań;
2003 - "Monochromdrama", Rondo, Słupsk;
2004 - wystawa, Galeria Bezdomna, Kraków i Lublin;
2004 - wystawa podyplomowa, Stary Browar, Poznań.

Instalacja prezentowana w Galerii KONT składa się z portretów (wykonanych i nadal wykonywanych)
w usługowym zakładzie fotograficznym. Jest negatywową dokumentacją codziennej czynności jaką wykonujemy raczej beznamiętnie, zwykle z obowiązku. Ten swoisty portret społeczny (gromadzony od dwóch lat) zarejestrowany jest na folii z drukarki termosublimacyjnej, która jest w tym wypadku odpadem produkcyjnym. Kolekcja w tym momencie obejmuje około 3000 portretów.

Rozmiar instalacji: ok. 9 m2
Praca bez tytułu.

Kontakt:
erbu@o2.pl
tel. 607548360Tomasz Sikorski
Ur. 1978 roku. Edukacja: Wielkopolska Szkoła Fotografii w latach 1999-2001. 2001-2004 studia na ASP w Poznaniu, Wydział Komunikacji Multimedialnej, kierunek fotografia. Dyplom (2004) w pracowni Fotografii Intermedialnej u ad. K.J. Baranowskiego.
Kontakt:
kendymenn@hotmail.com
kendymen@wp.pl
Wystawy:
2002 - "to kurka my" ASP, Poznań;
2003 - Galeria Bezdomna, Kraków;
2004 - Hommles Gallery, Berlin;
2004 - wystawa podyplomowa, Stary Browar, Poznań;
2005 - "laboratorium ulotności", Galeria 1, Lublin.

"Moje zainteresowania koncentrują się wokół fotografii inscenizowanej, instalacji fotograficznej i działań w przestrzeni. Manipulując rzeczywistością i wykorzystując często swoje własne ciało podejmuję próbę przekroczenia granicy pomiędzy działaniem, akcją, performance a obrazem nieruchomym. W ostatnich pracach skupiłem się na tematyce przemijania, rodziny, dzieciństwa oraz czasu i jego nieuniknionego upływu, starając się doświadczyć go w sposób fizyczny i za pomocą fotografii, zapisać to co wydawałoby się niezapisywalne."

W cyklu laboratorium ulotności starałem się przedstawić świat własnych wspomnień, opowieść o przemijaniu, dziecinstwie, rodzinie. Jest to zapis bardzo osobisty ukazujący osoby nie zawsze mi znane, ukryte za "zasłoną czasu", który upłynął, tam gdzie moja pamięć nie sięga. Z pojęciem czasu nieodłącznie związane jest poczucie straty. On mija nas, a my bezsilni, jednocześnie przemijamy i jesteśmy omijani. Ja pragnę uchronić od zapomnienia to co istotne dla mnie. Proces chemiczny umożliwia wykorzystanie medium, jakim jest fotografia, do ujawnienia nowej formy rzeczywistości - przestrzeni wewnętrznej, "odbitej" w pamięci. Inspiracją dla mnie były prace Christiana Boltanskiego, który również odwoływał się do wspomnień dzieciństwa i rodziny. Do wykonania tych prac użyłem zdjęć i negatywów wykonanych na przestrzeni około 100 lat z życia mojej rodziny. Im starsze są sytuacje przedstawione tym bardziej nieczytelne - wymazane z pamięci. Te fotografie to osobiste, spreparowane obrazy, które maja przechować w pamięci to co dla mnie bardzo ważne, to czego nie chcę zgubić.

Laboratorium ulotności
cykl 15 fotografii czarno białych na płycie szklano - epoksydowej o wymiarach 25 / 20 cm, model łańcucha DNA wykonany z miedzi o długosci 2 metry.